Potrebujete poradiť?
Koľko by malo bábätko spať?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky týkajúce sa spánku neexistujú jednoznačné odpovede, ale stojí za to osvojiť si niekoľko užitočných rád. Aj keď je detský spánok úplne iný ako dospelácky, jedna vec je rovnaká - úžasné veci sa dejú aj vtedy, keď spíte :)
Pred pôrodom ste určite veľa počuli o spánku novorodencov. Niektorí tvrdia, že ich bábätko spí stále, ba dokonca celú noc, iní zase hovoria úplný opak. Každý má svoju pravdu, pretože každé dieťatko je iné, a to, ako dlho spí, závisí od mnohých faktorov.
Skúsime Vám prezradiť niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu túto dilemu prekonať.
1. Dodržiavajte denný režim
Bábätká majú na začiatku problém určiť rozdiel medzi dňom a nocou, často si to dokonca úplne vymenia. Ale čo s tým? V prvom rade sa dieťaťu snažte vytvoriť rovnaký denný režim. Jeho dodržiavaním sa vytvoria návyky a stereotypy, ktoré dokážu neskôr uľahčiť nielen ďalší vývin, ale aj výchovu. Dieťa potrebuje rutinu a pravidelne sa opakujúce veci. Samozrejme si musí počas dňa zdriemnuť, ale pamätajte na to, že keď bude cez deň veľa spať, v noci sa bude chcieť hrať!
2. Nezabudnite na rituály pred spaním
Je dobré, keď bábätko vie, kedy sa blíži čas spánku. Ako ho to naučiť? Pomôcť si môžete napríklad zavedením určitých rituálov pred spaním, ako napríklad:
- teplý, rýchly, ale pokojný kúpeľ,
- kŕmenie na jednom určitom mieste,
- pritlmené alebo úplne zhasnuté svetlá,
- mojkanie sa pred spaním, hladkanie, spievanie uspávaniek,
- počúvanie upokojujúcej hudby,
- blízkosť bľúbenej plyšovej hračky alebo deky.
3. Pripravte si izbu a postieľku
To, koľko hodín novorodenec spí, závisí aj od toho, kde zaspí. Aby ste mu zabezpečili zdravý spánok, stojí za to vhodne pripraviť izbu, aj detskú postieľku.
Izba:
- vyvetrajte pred spaním,
- zabezpečte správnu teplotu (ani prílišné teplo, ani zimu),
- môžete nechať zapnutú malú nočnú lampu.
Detská postieľka:
- určite investujte do vysokokvalitného detského matraca,
- vyberte vhodnú posteľnú bielizeň,
- novorodenec na začiatku nepotrebuje vankúš ani plyšovú hračku, takže mu môžete dať deku alebo detskú kolísku.
Čo spôsobuje nepokojný spánok dieťaťa?
Ani tu neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože dôvodov môže byť mnoho. Najčastejšie sú však tieto:
- pocit hladu,
- mokrá plienka,
- hluk,
- zima alebo teplo,
- kolika a boľavé bruško,
- zlé sny.
Jedna vec je istá - keď bábätko málo spí, rodičia sú nervózni. Preto veľa čítajte, skúšajte, hľadajte vychytávky a triky, ktoré by Vám mohli pomôcť.
Trpezlivosť a dôslednosť sú kľúčom k úspechu, v tomto prípade aj k dobrému spánku. Na otázku, koľko novorodenec spí, neexistuje jednoznačná odpoveď, ale môžete poprosiť o radu svojich rodičov, starých rodičov alebo ľudí, ktorí to už majú za sebou. Nepočúvajte všelijaké mýty, ako napríklad, aby ste sa nehýbali, keď už bábätko zaspalo... A predovšetkým, nebuďte nervózni! Dieťatko vycíti všetky negatívne emócie, a to mu sťaží zaspávanie. A to by ste určite nechceli.
zdroj: tinystar.pl